9.11.2012 Salón slečny Berty, Velvary

Den poezie ve Velvarech

V pátek 9. listopadu 2012 se v sále Městského muzea ve Velvarech konal večer plný překvapivých vystoupení. Královské městečko se tímto poprvé zapojilo do již čtrnáctého ročníku festivalu s názvem Den poezie. Pod taktovkou spisovatelky paní Martiny Bittnerové si mohli diváci a posluchači v jedné roli, plně užít večera.

V úvodu zahájila skupina občanského sdružení Natvrdlí  své divadelní scénky ze života velvarské rodačky Berty Mühlsteinové. Herci se plně vžili do svých rolí a návštěvníky zcela vtáhli do děje. I já jsem ocenila zapálenost a profesionalitu všech aktérů. Nadchly mě i pěkné historické kostýmy. Poté následovalo vyprávění paní Bittnerové, která nám záživně podala zajímavosti ze života této velvarské rodačky, jež už bohužel upadla téměř v zapomnění. Nejen velvarští občané si tak mohli rozšířit své vědomosti a jistě stejně jako já ocenili vědomosti paní Bittnerové, která svou mravenčí pílí umí vypátrat i detaily z osudů našich známých i méně známých osobností minulosti. Podle mého názoru je její práce často až téměř detektivní.

Mohli jsme se proto například dozvědět, že paní Berta ke konci svého života spálila většinu svých osobních písemností, o to složitější muselo být pátrat o okolnostech jejího života. Maminka paní Berty trpěla tuberkulózou a malá Berta tímto následkem neoplývala pevným zdravím. Na zádech si nosila ne příliš vzhledný hrb, kvůli němuž se dočkala i opovržlivého chování ve svém okolí. Nicméně přes to všechno se dokázala prosadit, coby spisovatelka a feministka. Její próza a poezie byly ovšem vesměs posmutnělé, stejně jako její osud, nenaplněný opravdovou láskou.

Celý večer se nesl v duchu divadelních scének, vyprávění paní spisovatelky Bittnerové a také jsme si vyslechli hru na klavír v podání studentky Emílie Tiché. Na ukázku  nechyběla  některá knižní díla samotné Berty Mühlsteinové v interpretaci Anny Kratochvílové, knihovnice velvarské knihovny. Pomyslnou mluvenou tečku pak měla paní Jitka Kůrková, coby vedoucí muzea.

Blanka Tauerová

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *