15.11.2013 9:30 Den poezie 2013 na ZŠ Campanus – aneb FLASH MOB – to tu ještě nebylo!!

,, Poklekněme! Arciť jen k modlitbě za naši královnu. Za Poezii!  William Shakespeare – Jindřich IV. v úpravě Jana Wericha a Jana Vladislava.

     Letošní ročník s podtitulem Vášeň a popel byl pro nás skutečný oříšek. Nabízelo se mnoho možných přístupů k těmto dvěma slovům, ale žádný se nám nezdál úplně ideální pro děti na základní škole. Po dlouhém přemýšlení jsme se rozhodli, že se zaměříme na autory, jejichž dílo pomalu, ale jistě upadá do zapomenutí.  Otevřeně řečeno, mnoho lidí ví, že významným českým básníkem byl třeba Jan Neruda, ale jen málo z nich četlo nějakou jeho básnickou sbírku a ještě méně bude těch, kteří znají nějakou jeho báseň. Zvlášť mezi mladými lidmi bychom takových milovníků poezie moc nenašli, ale ti trochu starší si možná vzpomenou, že jejich rodiče a prarodiče uměli řadu básní nazpaměť, ačkoliv třeba neměli žádné vyšší vzdělání.

   A tady se zrodila naše hlavní myšlenka – básníci své verše s vášní psali, ale dnes se mnohé z jejich básní mění v prach; pokrývá je prach zapomenutí; někteří vidí poezii jako něco zaprášeného, starého,  zbytečného. A proti tomu musíme něco udělat, musíme si připomenout právě tu vášeň, která se v básních skrývá. Hned nás také napadlo, že by bylo dobré ty kdysi všeobecně známé, dnes pozapomenuté verše připomenout i dalším lidem. Někdo si možná vzpomene na své dětství, na svá studia, na své  babičky nebo dědečky,… z paměti možná vydoluje i pár veršů!

   Takže naše letošní oslava  bude mít podobu flash – mobu v Centru Chodov. Většina lidí asi neočekává, že se v nákupním centru potká s lidmi, kteří recitují verše, ale doufáme, že to pro ně bude zajímavý, příjemný a třeba i inspirující zážitek.

   Akci hodláme uskutečnit v pátek 15.listopadu od 9:30, podílejí se na ní žáci dvou tříd

( VII.B a VIII.A) se svými učitelkami a přednesou tyto básně: Máj Karla Hynka Máchy, Vodníka Karla Jaromíra Erbena, Křišťálovou studánku Josefa Václava Sládka, Jak lvové bijem o mříže od Jana Nerudy, Píseň od Jaroslava Seiferta a od F.L.Čelakovského Toman a lesní panna. Úmyslně jsme vybrali známé verše, které se v citacích objevují v dalších uměleckých dílech, snad každý si vybaví film Marečku, podejte mi pero a rozbor básně Jak lvové bijem o mříže.

    Akce je náročná na přípravu a také vlastní provedení vyžaduje od účastníků mnoho – nesmí se stydět, bát, musí mluvit nahlas, spolupracovat v jednotlivých skupinách, nesmí se nechat zaskočit případnou neočekávanou reakcí veřejnosti, musí být schopni improvizovat podle momentálních podmínek. Tak nám držte palce a pokud máte čas a chuť, rádi vás v Centru Chodov uvidíme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *