25.11.2016 Den poezie i pod Beskydami (Šenov)

Poetové, básníci a příznivci poezie dlouho netrpělivě čekali, jaké téma vyhlásí Společnost poezie pro tento rok a konečně se v létě dozvěděli -18. ročník festivalu Den poezie s tématem Žádný člověk není ostrov byl inspirován verši anglického renesančního básníka Johna Donnea, které napsal roku 1624: „Žádný člověk není ostrov sám pro sebe; každý je kus nějakého kontinentu…”.
A tak spousta „psavců“ v celé republice se jala přemýšlet a psala básně na uvedené téma, aby je v listopadu ve dnech 13. – 27. listopadu 2016 představila veřejnosti na různých literárních večerech, setkáních v knihovnách, divadlech, muzeích, výstavách atd.

I Literární klub Petra Bezruče Frýdek-Místek se připojil, členové nezaháleli a svými verši přispěli k sestavení literárního pásma, které bylo uvedeno ve čtvrtek 24. listopadu 2016 v hudebním oddělení místecké knihovny a v pátek 25. 11. 2016 v Knihovně a Muzeu v Šenově. Obě tyto akce měly něco do sebe. V Místku proběhla za moderování členky literárního klubu Nely Chamrádové, kdy spolu se třemi literárními kolegy představili básně své na dané téma a dalších členů klubu. Kouzlo poetičnosti bylo podtrženo jemnou hrou na kytaru a zpěvem interpretky Markéty Žvakové.

V Šenově si vzala na starost průběh večera ředitelka knihovny a literátka Simona Slavíková, která ke spolupráci přizvala nejen členy literárního klubu, ale i žákyně místní ZUŠ. Básně na dané téma četli opět členové literárního klubu, neobvykle byly též prezentovány verše Petra Bezruče v podání Slavíkové a podbarvovány hudbou v interpretaci žákyň ZUŠ. Tento zajímavý scénář se hostům v sále šenovského muzea moc líbil.

Den poezie byl spojen s křtem dvou knih a s výstavou zajímavých obrazů Milana Pastrňáka.
„Den poezie je jistě příležitostí, jak se literáti našeho klubu mohou prezentovat na veřejnosti. Letošní zajímavé téma jistě přimělo mnohé zúčastněné přemýšlet o své existenci na této zemi, mohli si uvědomit, že nikdy v žádné situaci nejsme sami, máme kolem sebe blízké a známé, nejsme na pustém ostrově,“ zapřemýšlela o smysluplnosti letošního Dne poezie literátka Taťána Prokešová.

18. ročník Dne poezie je za námi, skončil, ale jaksi pomyslně otevřel bránu adventního času, který jaksi rychle po roce přispěchal. Asi proto, abychom všichni trochu zvolnili své pracovní tempo, rychlost žití a uvědomili si blízkost svých bližních a přátel. Prožijme jej tedy v pohodě, za znění koled a vnitřního štěstí.

Dajana Zápalková


Uveřejněno

v

od

Značky: