Věra Chase

Básnířka a spisovatelka Věra Chase, která se psaní věnuje od dětství a ráda dává k dobru to, že už na základní škole psala na svém psacím stroji přes průklepák pro spolužáky časopis Kometa, kde si vyzkoušela sci-fi, publikovala již celkem šest knih – román, povídky, básně… některé z nich dvojjazyčně (věnuje se též překladu, tlumočení a učení).
Její čtení, která prezentuje doma i v zahraničí, mohou vyvolávat úsměv, ale i pocit trapnosti, jemuž se vskutku nebrání.

Žánrově nezařaditelná, naživo nezapomenutelná. A třeba představí i něco nového!

 

Věra Chase, a poet and a writer, who has been writing since her childhood and likes to let people know that, with the help of carbon copy paper and her typewriter, she used to “publish” for her elementary school mates her first magazine called The Comet (to prove she could write sci-fi). She has already published six books in total — a novel, plentiful short stories, and evenso poems – some of them bilingual. She also translates, interprets and teaches. Her readings, which she presents locally as well as abroad, can make you giggle but also make you feel embarrassed, something she undoubtedlywelcomes.

Of unknown genre, hard to forget. And she might even introduce some new stuff!


Uveřejněno

v

od

Značky: