22.11.2013 19:00h Nadějné vyhlídky: Jonáš Zbořil, Jakub Foll, Kyklos Galaktikos

Literárně-hudební večer z cyklu „Nadějné vyhlídky“. Uvedení sbírky “Podolí” pražského básníka a hudebníka Jonáše Zbořila, vystoupení slammera Jakuba Folla a koncert skupiny Kyklos Galaktikos.

Jonáš Zbořil (*1988) studuje angličtinu a češtinu na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Je moderátorem Českého rozhlasu – Radia Wave, kde společně s Karolínou Demelovou připravuje literární týdeník Liberatura. Publikoval v časopisech Host, Tvar, Psí víno, Almanach Wagon ad., je zastoupen v antologii Nejlepší české básně 2009. Vedle psaní se věnuje také hudbě: hraje s kapelami Sundays On Clarendon Road a Steakhouse Orchestra. Sbírka Podolí je jeho knižním debutem a vychází v listopadu u brněnského nakladatelství Host.

Jakub Foll (*1978) pochází z Frýdku-Místku. Studoval Lékařskou fakultu UK v Praze, ale po čtyřech letech studia zanechal a nastoupil na DAMU, obor Herectví alternativního a loutkového divadla. Nezávislý umělec, živí se divadlem, hudbou, stage designem, grafikou, rozhlasovou tvorbou, a v posledních letech je považován (spolu s Bohdanem Bláhovcem, který na našem Dni poezie vystupoval loni) za předního českého představitele slam poetry. Je dvojnásobným vítězem národní soutěže ve slamu (2007 a 2010).

Skupina Kyklos Galaktikos byla založena v Praze v roce 2007 původně jako otevřená platforma pro autorskou tvorbu. Vystřídala se v ní řada lidí a uskutečnila spousta rozmanitých projektů od tanečních a divadelních představení, představení pro děti, performance až po hudbu a koncerty. Na jaře 2011 vznikla jako samostatný projekt Jana Buriana a Jaroslava Hrdličky stejnojmenná hudební skupina. Její debutové album Osa dobra vyšlo v prosinci 2011 a je zdarma ke stažení na webových stránkách skupiny. Co se žánru týče, Kyklos Galaktikos víceméně spadají do škatulky hip-hop, hudebně i textově ale toto označení přesahují. Spoluzakladatel skupiny Jan Burian je starším ze dvou synů básníka, písničkáře a prozaika Jana Buriana, jenž byl hostem opavského Dne poezie v roce 2008.

Uvádí Martina Klézlová. Vstup na akci je zdarma.

 

http://www.klubart.cz/festival-den-poezie-2013-%28den-prvni%29.html

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *