21.11.2015 Básníci na Bílé Hoře – cesta do Hájku (Praha)

Ve 13 hodin jsme měli sraz na stanici tramvaje Pohořelec. Sešla se zde poměrně velká skupinka zájemců, kterým v následujících dvou hodinách cesty mohla paní Kateřina Pařízková ze sdružení Poutní cesta Hájek (poutnicestahajek.cz) poutavě vyprávět o historii této poutní cesty a o jednotlivých zastaveních. Některá dodnes stojí, jiná nikoli – na znovupostavení jedné z kaplí v současné době sdružení Hájek organizuje sbírku. Hned po startu začal padat první letošní sníh, který naštěstí brzy ustal.

Na zastavení na Vypichu popovídal o osudu mistra Jana Husa Martin Zborník. Následně četla své verše trojice básníků – Jiří Kačur, Josef Straka a Jan Zbořil. Krátce vystoupil i příchozí básník Zdeněk. Po této příjemné poetické přestávce jsme se s paní Pařízkovou vydali po dalších zastavením poutní cesty spojené s prohlídkou a přednáškou o dalších faktech spjatých s cestou.

Do kláštera Benediktinek na Bílé hoře dorazila naše výprava asi ve tři hodiny. Sestra Francezka nás provedla po místním kostele a ochotně povyprávěla jak o zdejších místech, tak i o zajímavostech k bitvě na Bílé hoře.

Sestra Petra, které patří veliký dík za spoluorganizaci celé akce pomohla mne a Jirkovi Kačurovi poránu vysunout pod ambity prastarou kazetelnu pro básníky. Tuto do večera stačila osvětlit a tak vzniklo pro některé básníky vynikající místo ke čtení. První přednesla své nejnovější vlastní verše Petula Heinriche, poté se přidali další básníci – rumunský básník Mircea Dan Duta, Aaen Jan Kratochvíl, Tomáš  Míka a na kataru zahrál francouzský chanson slovenský básník Gaco Novomesský. Básník Mircea Dan Duta se nám přiznal, že včera pokřtil svoji další sbírku Plechové citáty, mindráky a lidská práva.

Byl již večer a nastala zima. Sestry nám uvařily v klášteře čaj – na tomto teplém místě mohl dále pokračovat program. Spisovatelka románů o životech spisovatelů Martin Bittnerová si připravila velmi zajímavou besedu o životě Karla Hynka Máchy. Poté následoval blok Jiřího Kačura, majitele antikvariátu Kacur,.cz o osudech některých knížek, které se k němu do antikvariátu dostaly. Dnešní večer zakončili přednesem svých nejnovějších veršů básníci Michal Čagánek. Vít Janota a Irina Silecká (Rusko).  Nakonec jsme měli tu příležitost uslyšet slovenské písně i francouzský chanson od slovenského básníka Gaca Novomesského.

[tribulant_slideshow gallery_id="34"]

 

Martin Zborník


Uveřejněno

v

od

Značky:

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *