20.11.2015 Křest knihy dětské poezie (Lidice)

Křest knihy dětské poezie V páteční podvečer 20.11.2015 byl prostor Lidické galerie Památníku Lidice nasycen dětskou poezií.

Děti ze všech oddělení školní družiny při ZŠ a MŠ Oty Pavla Buštěhrad, pěveckého souboru Duha a dětského dramatického souboru PidiLidi, který pracuje při Památníku Lidice, se sešly, aby za podpory rodičů, přátel i významných hostů, pokřtily v pořadí již pátou knihu vlastní dětské poezie.

Událost se výrazně vymykala běžným akcím, které děti v rámci zájmových aktivit pořádají. V duchu letošního podtextu poetického festivalu, je dětská kniha plná drobných říkanek, rýmovaček, volných veršů a originálních ilustrací a v tiráži má napsáno: “Vznikla pod proudem krásných iluzí, tužeb, snů a přání.”

Program byl zcela v režii žáků ve věku od šesti do dvanácti let a to i díky vynikajícímu dětskému souboru PidiLidi, který celý společenský večer nápaditě, vtipně moderoval a přispěl k úsměvné, příjemné pohodě v hledišti i na jevišti. Tam zazněla řada ukázek v podání dětských autorů. Pro udržení dobré nálady nechyběly malé školní anekdoty. Pěvecký soubor Duha, za hudebního doprovodu na akordeon, kterého se ujal Mgr. E. Červený, proložil mluvené slovo originálními zpívanými texty a neznámými i známými písněmi.

Pod proudem bylo vzpomínání na ročník první, kdy úvodní báseň dívek, byla věnována lidickým dětem. Letošní věnování patřilo jubilujícímu Růžovému sadu v Památníku Lidice, který byl vysazen před šedesáti lety v roce 1955. Trojice dívek mu darovala první a závěrečnou báseň.

Knihu pokřtil pan loutkoherec Richard Maška a v zastoupení ji v závěru večera předala dětem jeho dcera Christianne s maminkou, redaktorkou Českého rozhlasu, paní Denisou Žižkovou.

Nálada v sále byla neopakovatelná, plná úsměvů, radostí, předvádění, ale také vážnosti a důstojnosti. Tento večer, který podpořil dětské snažení v oblasti, která nebývá středobodem společenského zájmu, se mohl uskutečnit díky výrazné podpoře sponzorské, organizační, odborné i lidské. Za tu děkujeme řediteli Památníku Lidice, JUDr. M. Červenclovi, dále paní Mgr. K. Oplatkové Rezkové, vedoucí dramatického souboru PidiLidi z Památníku Lidice, panu M. Zborníkovi ze Společnosti Den poezie, paní E.Růžičkové, také hlavním protagonistům večera a dále všem, kteří s námi byli v sále a vytvořili krásnou, neopakovatelnou atmosféru. Akce se účastnilo 47 účinkujících dětí, 110 dospělých diváků a posluchačů.

Anna Holeyšovská

[tribulant_slideshow gallery_id=”36″]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *