Den poezie v roce 2016

cropped-LogoHorizontalni-1.png

Učinkující 2016 – Ke stažení – Děkujeme za podporu – Fotogalerie – Poezie pro čekající – Poetry day

dp1Téma letošního 18. ročníku festivalu Den poezie Žádný člověk není ostrov bylo inspirován verši anglického renesančního básníka Johna Donnea, které napsal roku 1624: „Žádný člověk není ostrov sám pro sebe; každý je kus nějakého kontinentu…”

Letošní ročník bude navíc spojen s novým projektem Poezie pro čekající, který představíme na tiskové konferenci společně s programem festivalu a profily předpokládaných hostů v pondělí 7. listopadu od 11 hodin v kavárně Liberál (Heřmanova 6, Praha 7). Festival bude zahájen v neděli 13. listopadu a poběží do neděle 27. listopadu, s tím, že stejně jako v minulých letech proběhnou večery i v pondělí 28. listopadu a úterý 29. listopadu.

Mapa pořadů:
[locations_map width=600 height=400]

Na první večer, nedělní večer 13. listopadu, je přichystáno dp2autorské čtení Sylvy Fischerové, Wandy Heinrichové, Adama Borziče a Mircea Dana Duty v Klubu cestovatelů, Masarykovo nábřeží 22, Praha 1. Následující program proběhne v přilehlém reprezentativním prostoru (místo bude brzy zveřejněno), zde proběhne autorské čtení mezinárodních hostů, zajištěno je již například vystoupení rumunského básníka . Hned druhý den, pondělí 14. listopadu od 19:30, proběhne v kavárně Kolíbka čtení autorů, kteří se zde pravidelně každé pondělí setkávají, jmenovitě vystoupí Marie Šťastná a Robert Antropius, připojí se k nim ještě básník Jakub Synecký, který dochází do stolní společnosti scházející se každý pátek ve smíchovské pivnice U Terflerů. Někteří z jmenovaných se představí již v 18 hodin v čekárně Hematologického ústavu IKEM na Karlově. Tímto dvojčtením bude představen a na svět uveden projekt Poezie pro čekající. Následující den proběhne Chorvatský literární večer na Velvyslanectví Chorvatské republiky. Své verše  přečte chorvatský básník Marko Pogacar a český básník s chorvatskými kořeny Adam Borzič. Na totéž úterý, tedy 15. listopadu, je přichystán program v kavárně Fra v režii básníka a dramaturga literárního programu této kavárny Petra Borkovce. Dále se v tentýž den můžete těšit na pořad v knihovně Anglo-americké vysoké školy, kam zavítá host – skotský básník Alan Spence.

Večery ve fra proběhnou ještě v úterý 22. a ve čtvrtek 24. listopadu. Díky spolupráci s touto kavárnou se můžete těšit nejen na české autory, ale především na polské hosty a hosty z německy mluvících zemí. Také v úterý 15. bude číst skotský básník Alan Spence v knihovně Anglo-americké vysoké školy (čtení bude v angličtině).

dp3Na středu 16. listopadu je naplánováno též několik akcí, kromě tradičního setkání autorů a posluchačů u sochy Karla Hynka Máchy na Petříně, začíná v 19 hodin, proběhne v Domě čtení od 18 hodin slovinský večer. V jednání je vystoupení významné slovinské autorky Barbary Korun. Připraven je též večer ve Francouzském institutu, kde budou číst přední čeští autoři Petr Král, Stanislav Dvorský a Olga Stehlíková. Tento večer začíná v 19 hodin. Na čtvrtek 17. listopadu plánujeme již třetí ročník minifestivalu Na svobodných vlnách na lodi Avoid Floating Gallery, který se stal již nezbytnou součástí programu festivalu Den poezie a který navazuje na letní festival Na vlnách MKP. Letos na něm vystoupí nizozemský básník Thomas Moehlmann, polský básník Francyzsek Nastulczyk, čeští autoři, byli bychom rádi, kdyby zde četla i slovinská básnířka Barbara Korun. V pátek 18. listopadu plánujeme večer v knihkupectví Ostrov, vzhledem k tématu letošnímu ročníku toto tradiční knihkupectví více než příhodné, zde bude číst mimo jiné bulharská básnířka Lidia Gălăbeva, čeští básníci Radek Fridrich, Ladislav Zedník ad. V příprave je i vysoupení islandské básnířky Gerdur Kristný.

V sobotu 19. listopadu připravujeme kanadsko-bulharský večer, s kanadskou básnířkou Claudine Bertrand a bulharskou básnířkou Dimanou Ivanovou. Pravděpodobně opět na Avoid Flaoting Gallery, v jednání, od 19 hodin. V pondělí 21. listopadu proběhne od 19 hodin v kavárně Liberál Rumunsko-český literární večer, kam si Mircea Dan Duta pozval například rumunskou básnířku Kristu Szocs a další rumunské autory a s nimi pak budou číst autoři z okruhu Literárně-kulturního časopisu H_aluze, jmenovitě Alice Prajzentová, Jitka Hanušová, dp4Tomáš Čada, Tomáš Míka ad.

V úterý 22. Listopadu, vedle druhého večeru v kavárně Fra, proběhne večer na Velvyslanectví Estonské republiky, kde bude číst estonská básnířka Andra Teede, český básník a písničkář Jiří Dědeček ad. Ve středu 23. listopadu v rámci pravidelných střed v Domě čtení Městské knihovny v Praze proběhne čtení dvou ostravských autorů dvou literárních generací Petra Hrušky a Jana Nemčeka. Začátek je v 18 hodin. Ve stejný den, od 19 hodin proběhne večer ve Slovenském institutu, kde bude číst slovenská autorka Lucia Bihuncová, která též představí internetový literární časopis Ilegalit a jako host zde vystoupí česká básnířka Alžběta Stančáková.

Ve čtvrtek 24. listopadu se uskuteční  večer v Café Max v Ústí nad Labem, abychom neuváděli jen pražské akce, na kterém od 19 hodin vystoupí ostravský Jan Nemček s dalším autorem, jehož účast připravujeme. Ve stejný večer v pražském Portugalském institutu vystoupí Vlasta Dufková, která bude hovořit o portugalské poezii a jejím hostem bude česká básnířka Simona dp5Racková, která se minulý rok zúčastnila čtení v Lisabonu a je editorkou antologie 12 současných českých básníků, která se právě překládá do portugalštiny. V pátek 25. listopadu proběhne v Liteře Krumlov v České Krumlově večer básníka Víta Janoty. Večer, který začíná v 19 hodin, uvede chilský prozaik žijící v Čechách Jorge Zuňiga Pavlov a český básník Josef Straka. Na neděli 27. listopadu připravujeme závěrečný mezinárodní večer pod patronátem Mircea Dana Duty, který si pozve své hosty.

V pondělí 28. listopadu se od 19 hodin v kavárně Liberál uskuteční literárně-hudební večer Poezie s kytarou, kdy své texty a texty jiných autorů budou za doprovodu kytary přednášet Václav Fikrle a Jan Paulík.

Další pořady pro Vás chystáme a samozřejmě čekáme i na ty Vaše z celé České republiky, bez kterých by festival Den poezie nebyl tím, čím je. Pro inspiraci si můžete prohlédnout aktuální seznam zaregistrovaných pořadů.

Děkujeme též za podporu letošního ročníku Ministerstvu kultury ČR a hlavnímu městu Praze.