Putování s básníkem

Celých 610 kilometrů po svých se chystá ujít básník Mnoháček Zgublačenko. Na své pouti od 1. do 31. března 2013 hodlá obejít zhruba na čtyři desítky měst a vísek, ve kterých bude besedovat v kulturních centrech na téma autismus. K tomuto činu ho vede fakt, že sám má diagnostikován Aspergerův syndrom a dobře ví, s jakými problémy se musí potýkat. 610 rozhodně není jen tak nahodilé číslo – 2.4.2013 uplyne 610 560 hodin ode dne, kdy vyšla práce Dr. H. Aspergera “Die Autistischen Psychopathen im Kindesalter”, takže básník symbolicky ujde za každou uplynulou hodinu metr trati. To nejdůležitější na svém putování vidí v setkávání se s lidmi, v tom, že s nimi může promluvit, podělit se o své zkušenosti a dodat naději těm, kteří si myslí, že s autismem není možné vést plnohodnotný život. Svým entuziazmem naopak přesvědčuje, že ačkoliv je autismus bezesporu životní průšvih, může přinést do života i obohacení a rozhodně nejsou pro tyto lidi všude dveře jen zavřené. Pro šíření osvěty autismu je tato forma určitě velmi příhodná. A právě proto se APLA Praha, střední Čechy, o.s. – asociace pomáhající lidem s autismem a občanské sdružení Adventor rozhodli převzít nad touto ojedinělou akcí záštitu. Dne 23. 3. se příznivci organizace a několik známých VIP osobností přidá k panu Zgublačenkovi v Berouně a projdou s ním zhruba 5 kilometrovou  trasu do Svatého Jana pod Skalou, kde bude kromě besedy s básníkem a několika odborníky na téma autismus připraven i další zajímavý program jak pro dospělé, tak pro děti, na které čeká například divadélko a spousta soutěží a her. Poté se lze opět připojit k básníkovu putování a dojít s ním na Karlštejn nebo až do Černošic.

Uvítáme každého, kdo se bude chtít k putování připojit, protože tím napomáhá upozornit na fakt, že s autismem se rodí už každé 100. dítě, což rozhodně není zanedbatelné číslo a právě proto je osvěta autismu nesmírně důležitá.

K putování se rovněž připojí dospívající a dospělí lidé s AS a VFA, kteří jsou zapojeni do projektu TWCM – Společně to zvládneme – Together we can manage. Projekt je zaměřen na vytvoření efektivně fungující tematické sítě evropských organizací, které pomáhají lidem s poruchami autistického spektra (PAS) a podporují jejich rodiny.

Když porozumíme lidem s autismem a oni budou mít šanci porozumět světu, uleví se tím mnohým rodinám a hlavně dětem. Putováním s básníkem budou zahájeny Dny osvěty autismu, které se konají každoročně na přelomu dubna a směřují k 2. 4., k datu, které vyhlásila OSN Světovým dnem pro porozumění autismu. V tyto dny bude APLA Praha pořádat ještě několik dalších akcí, o kterých se dozvíte na stránkách www.praha.apla.cz. O putování s básníkem se dozvíte také na: www.adventor.org a www.zgublacenko.cz, kde naleznete celou básníkovu trasu.

Připojit se k němu můžete kdekoliv! Nezáleží na tom, jestli se přidáte na den nebo jen na kousek cesty, vyjádříte tím podporu myšlence celé akce a navíc obdržíte na památku malý dárek. Těšíme se na vás!

Projekt je realizován v rámci OP Lidské zdroje a zaměstnanost, je spolufinancován ESF a státním rozpočtem ČR. Svými aktivitami přispívá k sociálnímu začleňování sociálně vyloučených osob a osob ohrožených sociálním vyloučením.

http://www.adventor.org/clanky/ostatni/akce/80-putovani-s-basnikem-pridejte-se
http://www.youtube.com/watch?v=fCVHjt9TN7k
http://www.zgublacenko.cz/projekty/osveta-autismu/putovani-s-basnikem


Záznam z básníkova putování

1. března:
zahájil básník svoji dlouhou pouť
http://www.youtube.com/watch?v=95Gz94Zo6G4

4. března: Rozhovor s putujícími básníky Pavlem Hlušičkou a Michalem Roškaňukem si můžete naladit pod tímto videoodkazem:
Pavel Hlušička a Michal Roškaňuk, moderuje Karel Kříž
http://www.cestyksobe.cz/putovani-s-basnikem-aneb-cesky-forrest-gump-ad2185/

15. března:
Právě se k nám dostala zpráva z cesty putování básníka Pavla Hlušičky!

Píše: Doposud jsem ušel 7 etap – 214 km, proběhlo 7 besed, celková účast 76 posluchačů. Mezi posluchači  převažují ženy.
Typy lidí: Posluchači tvoří v podstatě 3 skupiny lidí
1. pedagogové
2. sociální pracovníci
3. rodiče autistů
Puchýře již zaschly.

S pozdravem, Pavel Hlušička

2. dubna 2013
Český Forrest Gump putuje stovky kilometrů, přidal se i herec Jaroslav Dušek
více čtěte zde!  http://www.denpoezie.cz/?p=464


Uveřejněno

v

od

Značky:

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *