9.11.2014 15:00h Dětské odpoledne ve Strahovském klášteře a Památníku národního písemnictví

15:00 Strahovský klášter, Strahovské nádvoří 1/132, 118 38 Praha 1
16:00 Památník národního písemnictví, Strahovské nádvoří 1/132, 118 38 Praha 1

Letošní dětské odpoledne pořádané Společností poezie ve spolupráci s premonstráty Strahovského kláštera a Památníkem národního písemnictví přilákalo kolem stovky dětí.

Sraz byl na Strahovském nádvoří, poté bude následovala  prohlídka staré knihovny Strahovského kláštera. Pan ředitel knihovny, Evermod Gejza Šidlovský, děti s rodiči provedl poutavým výkladem nádhernými prostorami Strahovské knihovny. Ukázal dětem zajímavosti vybavení knihovny – děti si mohly například vylézt na vysoké schůdky, po kterých se knihovníci dostávají vysoko ke knihám, se zájmem obklopily rozkládací stolek či otáčecí stroj na knížky.

Po této kouzelné prohlídce se děti setkaly se spisovateli z různých dob na nádvoří mezi Strahovským klášterem a Památníkem národního písemnictví. Sotva dostaly mladí návštěvníci od Nerudy povolení oškubat anděla, který s dětmi trasu procházel, na anděla se vrhly a každý uzmul barevné husí pero. U připravených stolků s inkoustem pak za pomoci spisovatelů z různých dob, kteří jim krátce povyprávěli o svém životě a za účasti rodičů malovaly postavu ze své oblíbené básničky či pohádky.

Spisovatele hráli: Jarmila Hannah Čermáková (Karolína Světlá), Radana Šatánková (Eliška Krásnohorská), Lenka Hábltová (Božena Němcová),  Dana Zborníková (anděl), Josef Straka (Franz Kafka), Pavel Skalický (Karel Hynek Mácha), Martin Zborník (Jan Neruda).

Krátce po 16. hodině se pak průvod dětí vydal do prvního patra Památníku národního písemnictví – přímo do sálu Boženy Němcové. Setkaly se se živou spisovatelkou, paní Jarmilou Hannah Čermákovou, která jim přečetla svoji pohádku O platýsi.

Poté následovalo kouzelné divadlo Marky Míkové – během pohádky  Tam, kde žijí divočiny se část dětí změnila v mladé herce vztažené přímo do děje pohádky.

Rozešli jsme se již mezi podzimní lampy a nádech mlhy nás doprovodil domů.

 

(foto a text: Martin Zborník)


Uveřejněno

v

od

Značky:

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *