6.11.2012 Poezie na chodníku, Znojmo

Máte rádi poezii? Většina z vás odpoví, že této literární formě nepřišla příliš na chuť. Přesto se najde dost mladých lidí, kteří jsou ochotni zasvětit poezii celý den. Den poezie.

Pro nezasvěcené je nutno dodat, že pod názvem Den poezie se skrývá festival, jehož již 14. ročník se koná podobně jako v předchozích letech na památku narození Karla Hynka Máchy. Během let se festival rozrostl na více než čtrnáct dnů, během nichž regionální aktéři z řad knihoven, kulturních institucí a škol pořádají ve svém kraji poetické akce. Letošní Den poezie zahrnuje řadu kulturních akcí v 58 městech. Ve Znojmě se vedle Městské knihovny a Znojemské Besedy jako jediná škola zapojilo SOU a SOŠ na ulici Přímětická.

Téměř tři desítky studentů, kteří se poezie nebojí, se sešly v multimediální učebně, aby společně poznávaly, četly i tvořily básně. V zahřívacím kole si zasoutěžily v literárním kvízu. Vzpomenout si, kdo svůj širák odhazuje v dál nebo čí lvové bijí o mříže, to nebylo zase až tak těžké, ale věděli byste, kdo stříhal dohola malého chlapečka či který básník se modlil za vodu? S těmito otázkami se nejlépe vypořádal Boris Sabáček, který jako odměnu za své vítězství obdržel poukázku na nákup knih. Jestlipak si koupí básničky?

Pak už by nastal ten pravý čas na tvůrčí psaní, kdyby… Ukázalo se, že v tomto případě kdyby nejsou chyby, ale jedná se o název básně, kterou každý z mladých autorů pojal po svém. Někdo vážně, jiný zamilovaně, někdo kriticky, jiný s humorem. Ze spontánně napsaných veršů vznikne sborník, který bude dále prezentovat tvorbu mladých básníků z Přímětické.

A protože letošní ročník Dne poezie přinesl myšlenku básní psaných na chodník, přišla ta nejakčnější fáze. Studenti vyzbrojeni svými oblíbenými autory a barevnými spreji opustili budovu školy, aby básně zvěčnili na plochy, po kterých se běžně šlape nebo jezdí auty.

Jestli si chcete přečíst poezii z chodníku, zkuste se projít kolem naší školy. Možná se zasníte, možná se pobavíte. Stejně jako mladí lidé, kteří si svůj Den poezie pořádně užili.

Mgr. Irena Závacká

 

Kdyby
Pavel Játi

Kdyby ze stromů spadly ryby,
Spadli by dolů i vodníci?
A nosili by jim lidé vodu?
Jak ponaučení hříšníci?

Kdyby ze stromů spadli lidé
a padali a padali…
Co by se jim honilo v hlavě?
Co se honí tekoucí lávě?
Ach, skládat básně je tak snadné,
když zvládne to tvor vyspělý.

 

 

SOU a SOŠ SČMSD, Znojmo, s.r.o., Přímětická 1812/50, Znojmo
http://www.denpoezie.cz/?p=2448


Uveřejněno

v

od

Značky:

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *