20.11.2015 Lašský kabinet hostoval ve Frýdlantě (Frýdlant nad Ostravicí)

Páteční podvečer 20. listopadu patřil v knihovně ve Frýdlantě nad Ostravicí příznivcům lašského nářečí. V pořadu složeném z básní a písní se představili někteří členové lašské družiny krále Zdeňka Viléma Krulikovského.

Akce se konala pod záštitou celorepublikového festivalu Den poezie, jak na začátku uvedla Radana Šatánková. Tento festival má několik cílů, jedním z nich je upozornit na krásu naší řeči, dále také podpořit básníky a různé spolky, které se poezií zabývají.

Publikum si hned poté mohlo zazpívat lašskou hymnu o třech slokách, jejímž autorem je lašský král. Následovala vzpomínka na Óndru Łysohorského (vlastně Ervína Goje), lašského básníka, překladatele a pedagoga, který se narodil před 110 lety. Báseň i úvod o jeho tvorbě a životě na pozadí doby představil také lašský král.

Kabinet lašských básní a písní pak nabídl výběr z tvorby Františky Pituchové (1928-2012), představil Olgu Tlučkovou (*1921), R. Šatánkovou (*1980) a Františka Směju (1904-1986). Na kytaru hrál a zpíval Milan Zbořil, spolu s ním zpívala a recitovala Jana Zbořilová.

 

[tribulant_slideshow gallery_id=”45″]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *