16.11.2012 Veršování pod Beskydami – Den poezie oslavili též literáti, Frýdlant nad Ostravicí

Dny české a mezinárodní poezie proběhly po celé České republice ve dnech od 5.-19. listopadu 2012. K padesáti sedmi městům, kde se konaly různé akce v rámci tohoto festivalu, který je pořádán na památku narození českého poety K.H.Máchy (16.11.1810), se připojil i Literární klub Petra Bezruče a to opravdu famózně. No, posuďte sami.

Literáti, kteří se sešli na pravidelné schůzce ve frýdlantské cukrárně U Langrů, nejdříve s radostí pokřtili novou knihu své členky Jaroslavy Konečné Jak voní vzpomínky. Je to dílko svým způsobem jedinečné. Protože autorka v něm svými verši doplnila obrázky umělce širokého rozhledu, bravurního kreslíře, grafika, sochaře Ladislava Dryáka – rodáka z Dolního Sklenova, který v současné době žije v Německu v Düsseldorfu. Spolu se setkali v roce 2002 na oslavě jubilea předsedy literátů Miloslava Olivy, „padli si do oka“, stali se přáteli.

„Zjistili jsme, že se na svět díváme stejným pohledem, že naše vzpomínky patří vesnici – krajině našeho dětství. A máme stejný sen – vydat knížku o nejhezčím místě na světě, kterému se říká domov,“ uvádí básnířka v úvodu knihy.

„Ve  verších Jaroslavy Konečné, které se vyznačují křehkostí okamžiku, cítíme její neskonale dobré srdce, které se dokáže radovat z malých, prostých věcí. Jsou plnohodnotným doplněním Dryákova obrazu, vtipně a laskavě sdělují to, co malíř asi prožíval a co cítil, když obrázek kreslil,“ přiblížil knihu přítomným literátům Miloslav Oliva. Slavnostní přípitek na uvedení knihy Jak voní domov mezi čtenáře, nemohl chybět.

Oslava Dne poezie ale tímto neskončila. Po velkolepém úvodním křtu knihy začali číst své verše  jednotliví členové klubu. Tak veršoval třeba Jiří Figura, Bohumír Vidura, který mimo jiné poukázal na vulgarizmy ve verších převážně mladších autorů. Není to jen lyrika, libozvučná melodie básně, ale též zamyšlení se nad jejím obsahem.

Vyvrcholením této slavnostní schůzky bylo jistě rozdání almanachů členům, kteří si jej pro tento rok připravili k vydání. A právě teď se mohli pochlubit svými dílky nejen přátelům „pisálkům“, ale mnozí si je schovají pro své blízké či známé jako vánoční dárek.

Tak ať se líbí a přinesou potěšení všem, kterým se dostanou do ruky k přečtení.

                                                                                                                         Dajana Zápalková

 

frydlant1 frydlant3 frydlant4 frydlant1 frydlant2


Uveřejněno

v

od

Značky:

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *