13.11.2015 Poezie na Přímce (Znojmo)

Možná vám pátek třináctého připomíná smolný den, ale nám ve škole to tak rozhodně nepřišlo. Žádná smůla, ale velmi kreativní pátek, který jsme si opravdu užili. Dne 13. listopadu 2015 jsme se s menší skupinkou studentů zúčastnili již sedmnáctého ročníku celostátního festivalu české a mezinárodní poezie. Letošní téma „Pod proudem“ se nám hodilo jak k tvůrčímu psaní, tak k našim kreativním činnostem.

V tento den si pro nás paní učitelky Mgr. Eva Plocková a Mgr. Věra Marečková připravily program propojující literaturu s výtvarným uměním. Představovali jsme si různé básníky, zařazovali je do směrů a u impresionismu jsme se pozastavili a odbočili k malířství. Zazněla jména jako například Jaroslav Seifert, Karel Havlíček Borovský, Karel Jaromír Erben, ale také Claude Monet a další. V další části byl prostor pro recitaci. Krátkou ukázku z nonsensové poezie (ze sbírky „99 dědečků a 1 babička“) nám přednesl náš host, paní Hana Skleničková, zaměstnankyně znojemské městské knihovny a zároveň organizátorka mnoha kulturních akcí, s níž spolupracujeme v řadě projektů.

Další úkol vyžadoval spolupráci. Byli jsme rozděleni do tří větších skupin a vytvářeli jsme originální myšlenkou mapu o poezii. Jako inspiraci jsme si mohli půjčit sbírky básnických děl autorů současných i klasických. Později jsme vytvořili i impresionisticky laděný plakát. K tomuto úkolu jsme potřebovali pouze čtyři věci – velký papír, štětec, tempery a vlastní ruku.

Následovalo samotné tvůrčí psaní. Samostatně, nebo ve dvojicích (skupinkách) jsme psali básničky na letošní téma. Většina účastníků svými příspěvky vzdala hold Prokopu Divišovi. Našli se ale mezi námi i tací, kteří proud nespojovali pouze s elektrikou (a Divišovým bleskosvodem), a pracovali s proudem času či života.

Na závěr tohoto krásného tvůrčího dne jsme si za doprovodu kytary zazpívali píseň „Cesta“. Nezbývá než dodat, že cesta pátkem třináctého za doprovodu poezie byla opravdu příjemná.

 

Lenka Řezáčová CR4.A
SOU a SOŠ SČMSD, Znojmo, s. r. o., Přímětická 1812/50, 669 41 Znojmo

[tribulant_slideshow gallery_id=”44″]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *