11.11.2014 Jičín „Za císaře pána …“

V úterním podvečeru 11.listopadu 2014 se v Knihovně Václava Čtvrtka uskutečnilo literárně – hudební pásmo „Za císaře pána …,“ ve kterém vystoupilo sdružení regionálních autorů DIV a skupina „Ze šuplíku“.

Jičínské zastavení v rámci Dne poezie bylo jubilejní, desáté. Poprvé se jičínští autoři představili v roce 2005.

Letos věnovali svůj program 100.výročí 1.světové války. V úvodu si dvojice průvodců (Dana Beranová a Václav Franc) zahrála na Švejka a paní Müllerovou, aby připomněla „že nám zabili Ferdinanda“.

Program dále v krátkém shrnutí připomněl v každém roce významné události války, následovala tvorba jičínských literátů, např. vzpomínky na dědečka Václava France, který bojoval na ruské frontě, očima jeho vnuka (Václav Franc, Dana Beranová, Ilona Pluhařová a Eva Jebavá), ale i protiválečná poezie Fráni Šrámka či připomenutí románu Ericha Marii Remarqua Na západní frontě klid.

Jednotlivé válečné  roky byly hudebně předěleny autorskými písněmi skupiny Ze šuplíku a lidovými písněmi s vojenskou tematikou. Ony písně (např. Jdou vojáci jdou, Náchodský zámeček, Boleslav, Boleslav, překrásné město …) provázely vojáky do zákopů a připomínaly jim opuštěné domovy, kam se už řada z nich nikdy nevrátila. Potěšitelné bylo, že se ke zpěvu (Dana Beranová a Hynek Beran) přidali i diváci.

Dále zazněly materiály ze vzpomínek pamětníků (Eva Jebavá) a na závěr dramatizace povídky Václava France Modlitba pro Jovanku.

Zdařilý program byl věnován všem obětem „Velké“ války.

Václav Franc

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *