Úvodni strana 2020

Milí přátelé,

dozvěděli jsme se velmi smutnou zprávu, že zemřela naše dlouholetá kamarádka Zora Šimůnková. Zorka s námi spoluzakládala Společnost poezie, rádi vzpomínáme na všechny pořady, které s námi organizovala a během nichž díky své veselé povaze přenášela pozitivní náladu všem, kteří přicházeli. Sedávali jsme u vína, Zorka s námi roznášela plakáty a vymýšlela náplně akcí, v médiích bujaře vyprávěla o poezii. Rozdávala nám i své knížky, plné poezie a veselých povídek.

Na oplátku nás zvala na své Večery přiměřených depresí, přicházela číst na akce Totem.cz i Písmáka, nacházeli jsme ji snad všude, kde se něco literárního přihodilo. Lidí jako byla Zorka je na světě jako šafránu, zpráva o jejím odchodu do nebe nás překvapila a zasáhla, neboť víme, že tak výjimeční lidé se moc nerodí.


Seznam pořadů:

Online čtení >>

Pořady podle dnů >>


FESTIVAL DEN POEZIE – Festival Den poezie se koná na počest narození Karla Hynka Máchy od roku 1999 zejména díky obdivuhodné práci stovek regionálních organizátorů akcí (čtení, divadelních představení, výstav, kulturních procházek a.j.).  Díky spolupráci koordinátora festivalu a organizátora řady programů, Společnosti poezie z.s. s  národními i mezinárodními kulturními organizacemi přijíždí každoročně do naší země i řada významných básníků z České republiky i ze zahraničí.

Letos se bude festival konat ve dnech od 9. do 22. listopadu.

Tento rok uplyne 200 let od narození Boženy Němcové. Ale letos si můžeme ze stejných důvodů připomenout mnoho dalších skvělých básnířek a spisovatelek. Jmenujme například Karolínu Světlou, Růženu Jesenskou, Violu Fisherovou či Teru Fabiánovou. S těmito a mnohými dalšími autorkami se setkáte na našich chystaných autorských čteních. (A samozřejmě výročí letos oslaví i mnoho inspirativních autorů, například Vladimír Holan, Vítězslav Nezval, Karel Jaromír Erben, Josef Hora ad.).

Tématem letošního ročníku je: “Konec a počátek“, které pochází z básně jiné významné básnířky – Nositelky Nobelovy ceny Wislawy Szymborské. Je až příznačné, že letošní rok je a bude plný konců a nových počátků a my věříme, že i Vás inspiruje k vlastním básním a akcím.

POŘADY FESTIVALU: Seznam pořadů festivalu najdete na jeho stránkách v rubrice Přehled pořadů. Na programů festivalu je vstup zdarma.


POEZIE DO ŠKOL: Již třetí ročník projektu Poezie do škol”, který opět proběhne v rámci festivalu Denpoezie, představí studentům další nadějné básníky a básnířky. Studenti budou mít možnost se seznámit s poměrně novým směrem – “slam poetry” a poznat poezii v úplně novém světle. Čtení budou streamována na fejsbukových stránkách Artco a Den poezie každý den v 10 hod. ráno ve dnech 9-13.11. na 15 až 20 minut (s možností položit účinkujícím písemné otázky). Pozvaní slam básníci: Filip Koryta alias Dr. Filipitch, Anička Řehůřková, Václav Šindelář alias Anatol Svahilec, Lenka Hronová alias Mango a Adéla Hrdličková alias Adeladla (https://www.facebook.com/artcopardubice a https://www.facebook.com/denpoezie)

Pokud máte zájem, aby básník/básnířka nebo Slam básník/básnířka vystoupil /a pro vaše žáky někdy jindy, kontaktujte nás a my se vám pokusíme vyhovět.

 

BÁSNĚ NA PUSTÝ OSTROV: Vy/Vaši žáci se můžete zapojit do festivalu aktivně i tím, že nasdílíte svoji oblíbenou báseň.

Mnoho lidí je teď ostrovy. Sami pro sebe. Buďme součástí kontinentu.  Vyberte…
Báseň, ke které se vracíte.
Báseň, se kterou jste v dobré společnosti.
Báseň, kterou byste si vzali na pustý ostrov.

Přečtěte ji, nahrajte a vložte na Facebook či Instagram.
Doplňte svým komentářem. Nebo taky ne…

Každopádně přidejte hashtag #basnenapustyostrov

 

MÍSTO PRO FOTO-VIDEO Z VAŠICH AKCÍ A PRO DOBRÉ NÁPADY

Nohy ve zlatě

Budeme moc rádi, pokud natočíte video o své akci či nám pošlete několik snímků s příběhem, jak váš program o Dnu poezie v roce 2020 probíhal. Přidat se mohou i lidé z řad veřejnosti, které napadne hezký poetický nápad.

S potěšením vaše příspěvky uveřejníme v rubrice Fotovideo-galerie.

Fotografie posílejte prosím zmenšené na náš email denpoezie@gmail.com
nebo své video nahrajte na youtube a pošlete nám odkaz. Uděláte tak radost všem, kteří Den poezie sledují.

 

Ke stažení: zde >>