Poezie pro čekající

poezie-pro-cekajici
Poezie pro čekající je nový projekt vyhlášený u příležitosti 18. ročníku festivalu Den poezie. Nabízí lidem brožurky s poezií všude tam, kde musejí na něco čekat – v nemocničních čekárnách, u lékaře, na úřadech. Nežli trávit čas pročítáním starého časopisu nebo prospektů snažících se vám cosi prodat, můžete si nyní číst ve výběru asi 12 básní od klasických i současných tvůrců a tvůrkyň.

Podobné projekty už sice existující ve Velké Británii a na Novém Zélandu,
http://www.poemsinthewaitingroom.org/
https://waitingroompoems.wordpress.com/,
avšak Poezie pro čekající bude obdarovávat básněmi i jiné prostory, než jsou nemocnice a vůbec zdravotnická zařízení. Předpokládáme, že se nám podaří přichystat novou brožurku Poezie pro čekající dvakrát do roka, a doufáme také, že v budoucnu budeme moci nabídnout básně i pro děti. Brožurky jsou zdarma a lze si je odnést domů.

Název nového projektu je volně pojmenován podle projektu Poezie pro cestující, který v roce 1999 pomohla založit jedna z organizátorek Dne poezie. Tento starší projekt rozmisťuje básně do vozů pražského metra a jednou z jeho inspirací byla myšlenka, že náš veřejný prostor není jen místem pro reklamu, ale že nám má být k dispozici i k tvůrčímu vyjádření, k tomu, abychom mohli sdílet literaturu, která může být jak provokující a inspirativní, tak útěšná. Poezie pro čekající je vedena podobnou motivací a jejím cílem je nabídnout psané slovo jako doprovod všem těm, co čekají – často ve stresu –, až přijdou na řadu, a dát jim mimo jiné nahlédnout do tvorby celé řady zajímavých současných i klasických básníků a básnířek.

Zahájení projektu bylo umožněno díky finanční podpoře Ministerstva kultury ČR a Magistrátu Hlavního města Praha.