Olena Husejnova

Olena Husejnova (1979) je ukrajinská básnířka a textařka. Vydala sbírku Vidkrytyj rajděr (Otevřený rider; 2005), která získala dvě ocenění, mimo jiné za nejlepší básnický debut. V 2016 vyšla její druhá sbírka Superheroji (Superhrdinové), která se stala východiskem pro audiovizuální projekt (ve spolupráci s Dašou Kuzmičnou) Jak vyšni (Jako višně), který získal první cenu na mezinárodním festivalu Cyclop videopoetry festival. Její básně vyšly anglicky, rusky, polsky, slovensky a česky. Žije v Kyjevě.
V současné době pracuje jako rozhlasová moderátorka a producentka ve veřejnoprávním ukrajinském rozhlase UA: Radio Culture (UR-3), třetí stanici ukrajinského veřejnoprávního rozhlasu pro kulturu a vzdělávání.
V roce 2021 připravila pro vysílání rozhlasový seriál Lesja Ukrajinka: 30 rozhlasových příběhů a Vivat vita: Mychajlo Drahomanov. V roce 2022 seriál Vzdušný živel: Rozhlasové eseje čtené autorem. Od 24. února 2022 pracuje Olena jako moderátorka živého vysílání ve 24 hodinovém Maratonu souhrnných zpráv (rozhlasová verze).


Uveřejněno

v

od

Značky: