Skotský básník Alan Spence – Poezie jako Mantranahrávám mapu....

Datum konání akce: 15/11/2016
Začátek konání: 19.00 - 21.00
Místo konání: Anglo-American University, Letenská 5, Praha 1

V daném místě probíhají následující akce: Anglo-American UniversityPopis pořadu:

POEZIE jako MANTRA

“V atomu a pylu
a v lidských podobách,
můj život přebývá.
Jsem krásou veškerou, jsem neměnný.
Nektarem božským opíjím se
zcela sám.” -Sri Chinmoy

Knihovna Anglo-americké univerzity Vás srdečně zve na meditační četbu básní a esejů s názvem “Poezie jako mantra” v podání Alana Spence. Jako hudební host vystoupí sitárista Kanala Auer.

V průběhu večera nám přiblíží kontemplativní básnickou tvorbu Sri Chinmoye a provede nás světem své poezie zaměřující se na mystérium lidské existence.

ALAN SPENCE je současným skotským básníkem, dramatikem, romanopiscem a spisovatelem, který za svou literární činnost obdržel řadu významných ocenění. Působí jako emeritní profesor literární tvorby na univerzitě v Aberdeenu, kde založil roku 1999 mezinárodní knižní a umělecký festival WORD. Ve své tvorbě využívá poetickou formu japonského haiku, aby mohl popsat základní paradoxy života, poukázat na prožitky okamžiků Věčnosti v neustálém cyklu životních proměn a uvědomit si samou podstatu a jednoduchost života.

Sri Chinmoy (1931-2007) byl básníkem vnitřního vhledu a mužem nadčasové duchovní moudrosti, který přinášel světu inspiraci k životu v míru, dobré vůli a harmonii. Stejně jako mnoho umělců a myslitelů v době renesančního probuzení, projevoval své tvůrčí nadání na poli literatury, hudby, výtvarného umění a přednáškové činnosti a používal jej jako prostředku k inspiraci a vnitřnímu usebrání člověka na své cestě ke zdokonalování světa v duchu světového občanství.

V průběhu svého činorodého života vytvořil rozsáhlé básnické dílo, které je zaměřené na artikulaci duchovních hodnot, které by se měly stát základním kamenem pro další rozvoj lidského společenství a jeho věčného hledání pravdy a lásky. Každá báseň je prodchnuta osobní zkušeností, která čtenáři či posluchači přináší schopnost komunikovat se sebou samým a pomáhá mu dotknout se mystického uvědomění svého bytí.

Spisovatel, který v sobě snoubí poetickou schopnost s nejvyšší moudrostí je podle P. B. Shelley nazýván básníkem – zřecem. Sri Chinmoy byl vskutku takovým básníkem vnitřního zření, který po sobě zanechal dílo srovnatelné hodnoty se sanskrtskými slokami Véd a Upanišad či moudrými výroky Konfucia a Lao-c´.
www.poetseers.org, www.denpoezie.cz
Pořádá: Anglo-americká Univerzita, Den Poezie a Sri Chinmoy Centrum