Etnopoetická expandovaná kinematografická performance

mapa není k dispozici

Datum konání akce: 23/11/2019
Začátek konání: 20.00 - 21.30
Místo konání: Screenshot, Petrská 1132/4, Praha 1

V daném místě probíhají následující akce: ScreenshotPopis pořadu:

Urban Space Epics je projekt, který založil Darrell Jónsson, básník,
programátor a performer v roce 1980. Jeho snahou je propojit
experimentální filmovou techniku 20. století s inovativní hudbou a
monumentálními pěveckými doprovody, čímž plánuje docílit vytvoření tzv. živého, technicky prostupného kina.
Vizuálně zde můžeme považovat médium kamery za štětec a projektory srovnávat s hudebními nástroji. Celý vizuální obraz následně vzniká za pomoci fotomontáže nalezených snímků v kombinaci s užitím fotografie a filmové stopáže. Snímky pocházejí většinou z oblasti Mexika, Španělska a Maroka a zmiňovaná filmová stopáž má často podobu pozastavujících se snímků, tzv. animace a je složena z obrazců částí městské architektury a rostlinného života, který zde demonstruje prvek základního přírodního stavebního materiálu.

Ke svým hudebním záznamům používá Urban Space Epics syntezátor moog, kalimby, marimby, zobcové flétny a další elektronické a etnické
nástroje. Zmiňované nástroje jsou kombinací hudebních motivů užívaných Dinaricem Guslem, islandským Rímurem, a také například slovanským a americkým folklorem, dále rockem, krautrockem, jazzem a hudbou 20. století až po současnost.

“Text” v rámci narativní performance je dopředu nastíněn, ale následně
zcela ponechán na živé improvizaci, kterou prostupují mechanismy,
užívané před vznikem psaných záznamů, tedy formy vyprávění příběhů a zpěvu. Tím se také Urban Space Epics snaží docílit auditivní ilustrace
vyprávěného děje.

Ásgeir H Ingólfsson (IS), Roza Po (RU/AR), Arden Tan (TW), Darrell Jónsson (US/CA), Carl Warwick (UK), Hafsa Rmich (MA) a Anthony Tsang (HK), Photo by Rodrigo Courtney.