Česko-portugalský večer poezie

nahrávám mapu....

Datum konání akce: 24/11/2016
Začátek konání: 19.30 - 21.00
Místo konání: Portugalské centrum Istituto Camoes v Praze, Josefská 34/6,, Praha 1, Malá Strana

V daném místě probíhají následující akce: Portugalské centrum Istituto Camoes v PrazePopis pořadu:

Hosté: Simona Racková, Gabriela Vermelho, Dr. Pedro Meireles

Moderátor: Mircea Dan Duta

Zazní úryvky z tvorby Simony Rackové a jiných současných českých básníkův češtině a v portugalském překladu a texty současných portugaských básníků v originálu a v českém překladu.

Následuje prezentace antologie současné české poezie v portugalském překladu, kterou připravují Simona Racková a Anna Almeida, a debáta o současné české a portugalské poezii.

Vřelé poděkování Portugalskému institutu Camoes v Praze, jmenovitě panu řediteli Dr. Pedrovi Meirelesi, panu Guilhermemu Figueiredovi, bývalému řediteli panu Joaquimu Ramosi a panu Orbanu Balintovi.

Simona Racková (nar. 18. září 1976 v Praze), básnířka, redaktorka, editorka. Mimo svou básnickou tvorbu publikuje pod svým celým jménem Simona Martínková Racková. Vystudovala český jazyk a literaturu na Filozofické fakultě UK, studium završila diplomovou prací interpretující současnou českou poezii.
Od roku 2013 vede recenzní rubriku literárního časopisu Tvar. Byla editorkou ročenky Sto nejlepších českých básní 2012 (Host, 2012) a dvoudílné Antologie české poezie (dybbuk, 2007 a 2009).
V roce 2007 debutovala sbírku Přítelkyně (Literární salon), roku 2009 jí vyšel soubor dvanácti básní o Benátkách Město, které není, bibliofilie s linoryty Pavla Piekara. V roce 2015 vydala Tance (Dauphin).
Básně publikovala v řadě časopisů (Host, Tvar, Respekt…) a v ročence Nejlepší české básně 2016; její poezie byla přeložena do angličtiny, portugalštiny, italštiny, němčiny, srbštiny a bulharštiny. V roce 2016 získala Drážďanskou cenu lyriky.

Autorem fotografie Simony Rackové je Ladislav Zedník.

Gabriela Vermelho (* 1976 Přerov) je česká zpěvačka, houslistka, violistka, hráčka na kvinton, hudební skladatelka, performerka a herečka.

Nevšední schopnost zvládnout stylově hudbu klasickou, jazzovou, folklórní a world music instrumentálně i pěvecky se zhodnotily v roce 2005, kdy za roli čarodějky Evy v muzikálu Balada pro banditu brněnského divadla Husa na provázku v režii Vladimíra Morávka obdržela cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent roku.

Pódiové zkušenosti získávala již během studií na konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži a na Ostravské univerzitě. O její pěvecké multifunkčnosti a talentu svědčí jak úspěšná spolupráce s Orchestrem Gustava Broma, tak například se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, s nímž pod taktovkou Vladimíra Válka provedla náročný sopránový part v jazzovém Requiem Ladislava Simona. Dále účinkovala s Komorním orchestrem Pavla Haase, Orchestrem Berg, Kaprálová Quartetem a Heroldovým kvartetem. Pravidelně zpívá v kapelách Maraca a Zimbova, vystupuje společně s Epoque Quartetem a Petrem Wajsarem ve sdružení EWave.

Dr. Pedro Meireles je ředitel Institutu Camoes v Praze a odborníkem na současnou Portugalskou literaturu. Pedro Meireles se celý život pohyboval v oblasti výchovy a vzdělávání portugalského jazyka a kultury. V Portugalsku se živil jako učitel a později byl zaměstnancem Ministertva školství, kde jako zástupce Asociace učitelů, zprostředkovával kontakt mezi   ministerstvem a konkrétními školami. Během svých zaharničních pobytů v Alžírsku a ve Východním Timoru působil jako učitel. Pedro Meireles se věnuje akademickému bádání v oblasti současné portugalské literatury, především poezie.

Vřelé poděkování Portugalskému institutu Camoes v Praze, jmenovitě panu řediteli Pedrovi Meirelesi, panu Guilhermemu Figueiredovi, bývalému řediteli panu Joaquimu Ramosi a panu Orbanu Balintovi.